How to Engage in Wordplay

Thanks as always for using my Amazon Affiliate links (US, UK, Canada).

« How to Discuss a Movie Without Spoiling It | How to Help Someone Make Sense of a Bad Experience »

Reader Comments (12)

You're elcome.

June 9, 2013 | Unregistered CommenterGawain

Considering 1/4 lb of good quality ground beef from the grocery store costs more than a burger from McD/BK/Wendy's, you shouldn't be surprised in panel 4. I know it's often not an option, but I'd rather grill my own burger on the back porch any day of the week.

June 9, 2013 | Unregistered CommenterHari

I appreciated the effort put into the joke for panel 3. I've eaten a lot of fries so seasoned.

June 9, 2013 | Unregistered CommenterLummox JR

ook me a while, but I figured it out.

June 10, 2013 | Unregistered CommenterMark

Initially Missy seemed skeptical about where Scott had gone to lunch. By the end of the strip, she was distracted into being skeptical of Scott's humor. Perhaps he *did* try too hard, but still, Scott's wordplay appears to have been successful.

June 10, 2013 | Unregistered CommenterBabyDoc

What do you eat during a hunger strike?
'Fast' food.

June 10, 2013 | Unregistered CommenterClyde

Emergent fast food puns? ThE wAvE oF tHe FuTuRe!

June 10, 2013 | Unregistered CommenterMatt

Hilarious, as usual!

Reminds me of something my ex-husband used to say: if you see a sign for "Mom's home cooking," it probably means that's where she is: at home, cooking.

June 10, 2013 | Unregistered Commentermdf-nyc

Never eat at a place called "Mom's."
Never play cards with a man named "Doc."
Never put your tallywhacker in crazy.

Rules to live by.

Oh, and good food is much cheaper than fast food. You just have to observe some of the economy of scale, the same way the fast food "restaurant" does: a quarter pound of good ground beef is more expensive than a quarter pounder, but only when you're buying it by the quarter pound. They buy it by the ton. Buy yours in 5 or 10 lb chubs, and all of a sudden, it's MUCH cheaper than a quarter pounder (and better to boot).

June 10, 2013 | Unregistered Commenterkhereva

Hari: Considering 1/4 lb of good quality ground beef from the grocery store costs more than a burger from McD/BK/Wendy's, you shouldn't be surprised in panel 4.

You pay more than $12 a pound for ground beef? Really?

June 10, 2013 | Unregistered CommenterSeanF

Sometimes the only fun in a meal is inventively making fun *of* it.

June 10, 2013 | Unregistered CommenterDee

"How to engage in Wordplay"

In the larger picture, isn't that really what every Basic Instructions is teaching us? Capital.

June 11, 2013 | Unregistered CommenterKieran

PostPost a New Comment

Enter your information below to add a new comment.
Author Email (optional):
Author URL (optional):
Post:
 
Some HTML allowed: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>